
5.2 inches, 74.5 cm2 (~58.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$978
Display
5.2 inches, 74.5 cm2 (~58.6% screen-to-body ratio)
Camera
16 MP
Battery
Li-Ion 4500 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2018, June
| Brand | Cat |
| Model | Cat S61 |
| Dimensions | 163 x 78 x 13 mm (6.42 x 3.07 x 0.51 in) |
| Weight | 250 g (8.82 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~58.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) | Corning Gorilla Glass 5 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat12 600/150 Mbps |
| Main Camera | 16 MP, PDAF, FLIR thermal camera (Lepton module) |
| Front Camera | 8 MP |
| Video | Thermal imaging, heat palettes, temp. spot meter, dual-LED dual-tone flash, panorama | 4K@30fps, 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 4500 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 35 h (3G) |
| Standby | Up to 888 h (3G) |
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Processor | Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 508 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 - EU/ROW |
| 4G | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 19, 20, 26, 28, 38, 39, 40, 41 - EU/ROW |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 - EU/ROW |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, SBAS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, indoor air quality sensor |
| Other | Glass front (Gorilla Glass 5), plastic back, aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.