
5.65 inches, 82.4 cm2 (~68.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$478
Display
5.65 inches, 82.4 cm2 (~68.0% screen-to-body ratio)
Camera
12 MP
Battery
Li-Ion 3100 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2019, November
| Brand | Cat |
| Model | Cat S52 |
| Dimensions | 158.1 x 76.6 x 9.7 mm (6.22 x 3.02 x 0.38 in) |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 5.65 inches, 82.4 cm2 (~68.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~285 ppi density) | Corning Gorilla Glass 6 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/100 Mbps |
| Main Camera | 12 MP, f/1.8, (wide), 1/2.55", 1.4m, dual pixel PDAF |
| Front Camera | 8 MP |
| Video | LED flash | 1080p@30fps, gyro-EIS | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3100 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSD |
| Processor | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Other | Glass front (Gorilla Glass 6), plastic back, aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.