
5.0 inches, 68.9 cm2 (~60.5% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$489
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~60.5% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 5000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2017, September
| Brand | Cat |
| Model | Cat S41 |
| Dimensions | 152 x 75 x 12.9 mm (5.98 x 2.95 x 0.51 in) |
| Weight | 218 g (7.69 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~60.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) | Corning Gorilla Glass 5 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, PDAF |
| Front Camera | 8 MP |
| Video | LED flash | 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 5000 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 38 h (3G) |
| Standby | Up to 1056 h (3G) |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.6 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T880MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - EU |
| 4G | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20 - EU |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - EU |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS (market dependant) |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.