5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$629
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.9% screen-to-body ratio)
Camera
12.2 MP
Battery
Li-Ion 2700 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE | Available. Released 2017, October 17
| Brand | |
| Model | Google Pixel 2 |
| Dimensions | 145.7 x 69.7 x 7.8 mm (5.74 x 2.74 x 0.31 in) |
| Weight | 143 g (5.04 oz) |
| Colours | Kinda Blue, Just Black, Clearly White |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) | Corning Gorilla Glass 5 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat15 800/75 Mbps |
| Main Camera | 12.2 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/2.55", 1.4m, dual pixel PDAF, Laser AF, OIS |
| Front Camera | 8 MP, f/2.4, 27mm (wide), 1/3.2", 1.4m |
| Video | Dual-LED flash, HDR, panorama | 4K@30fps (gyro-EIS), 1080p@30/60/120fps (gyro-EIS), 720p@240fps (gyro-EIS) | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2700 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Octa-core (4x2.35 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 540 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 38, 40, 41, 66 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | USB Type-C 3.1 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Radio | No |
| HD | GeekBench: 6437 (v4.4)GFXBench: 26fps (ES 3.1 onscreen) |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Other | Glass front (Gorilla Glass 5), aluminum/glass back, aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.