6.0 inches, 92.6 cm2 (~76.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$358
Display
6.0 inches, 92.6 cm2 (~76.4% screen-to-body ratio)
Camera
12.2 MP
Battery
Li-Ion 3520 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE | Available. Released 2017, October 17
| Brand | |
| Model | Google Pixel 2 XL |
| Dimensions | 157.9 x 76.7 x 7.9 mm (6.22 x 3.02 x 0.31 in) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| Colours | Just Black, Black & White |
| Screen Size | 6.0 inches, 92.6 cm2 (~76.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | P-OLED | 1440 x 2880 pixels, 18:9 ratio (~538 ppi density) | Corning Gorilla Glass 5 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat15 800/75 Mbps |
| Main Camera | 12.2 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/2.55", 1.4m, dual pixel PDAF, Laser AF, OIS |
| Front Camera | 8 MP, f/2.4, 25mm (wide), 1/3.2", 1.4m |
| Video | Dual-LED flash, HDR, panorama | 4K@30fps (gyro-EIS), 1080p@30/60/120fps (gyro-EIS), 720p@240fps (gyro-EIS) | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3520 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Octa-core (4x2.35 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 540 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 38, 40, 41, 66 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | USB Type-C 3.1 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Radio | No |
| HD | AnTuTu: 206711 (v7)GeekBench: 6055 (v4.4)GFXBench: 13fps (ES 3.1 onscreen) |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Other | Glass front (Gorilla Glass 5), aluminum/glass back, aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.