5.5 inches, 76.7 cm2 (~77.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$280
Display
5.5 inches, 76.7 cm2 (~77.2% screen-to-body ratio)
Camera
12.2 MP
Battery
Li-Po 2915 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE | Available. Released 2018, October 18
| Brand | |
| Model | Google Pixel 3 |
| Dimensions | 145.6 x 68.2 x 7.9 mm (5.73 x 2.69 x 0.31 in) |
| Weight | 148 g (5.22 oz) |
| Colours | Clearly White, Just Black, Not Pink |
| Screen Size | 5.5 inches, 76.7 cm2 (~77.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | P-OLED, HDR | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~443 ppi density) | Corning Gorilla Glass 5 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat16 1024/75 Mbps |
| Main Camera | 12.2 MP, f/1.8, 28mm (wide), 1/2.55", 1.4m, dual pixel PDAF, OIS 8 MP, f/1.8, 28mm (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 19mm (ultrawide), no AF |
| Video | Dual-LED flash, Auto-HDR, panorama | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, 1080p@30fps (gyro-EIS) | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 2915 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Octa-core (4x2.5 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.6 GHz Kryo 385 Silver) |
| GPU | Adreno 630 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 32, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 66, 71 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | USB Type-C 3.1 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Radio | No |
| HD | AnTuTu: 285044 (v7)GeekBench: 8337 (v4.4)GFXBench: 33fps (ES 3.1 onscreen) |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Other | Glass front (Gorilla Glass 5), glass back (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.