10.2 inches, 313.8 cm2 (~72.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$369
Display
10.2 inches, 313.8 cm2 (~72.4% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 9240 mAh
Processor
Quad-core
No cellular connectivity | Discontinued
| Brand | |
| Model | Google Pixel C |
| Dimensions | 242 x 179 x 7 mm (9.53 x 7.05 x 0.28 in) |
| Weight | 517 g (1.14 lb) |
| Colours | Silver Aluminum |
| Screen Size | 10.2 inches, 313.8 cm2 (~72.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPS IPS LCD | 2560 x 1800 pixels (~308 ppi density) |
| Main Camera | 8 MP, f/2.4 |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 9240 mAh, non-removable (34.2 Wh) |
| Internal Memory | 32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Quad-core 1.9 GHz |
| GPU | Nvidia Maxwell |
| 2G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| USB | USB Type-C 3.0 |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.