5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$435
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.2% screen-to-body ratio)
Camera
12.3 MP
Battery
Li-Ion 3450 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2016, October 20
| Brand | |
| Model | Google Pixel XL |
| Dimensions | 154.7 x 75.7 x 8.5 mm (6.09 x 2.98 x 0.33 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| Colours | Quite Black, Very Silver, Really Blue |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~534 ppi density) | Corning Gorilla Glass 4 |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat9 450/50 Mbps or LTE-A (3CA) Cat11 600/75 Mbps |
| Main Camera | 12.3 MP, f/2.0, 1/2.3", 1.55m, PDAF, Laser AF |
| Front Camera | 8 MP, f/2.4, 1/3.2", 1.4m |
| Video | Dual-LED flash, HDR, panorama | 4K@30fps, 1080p@60/120fps, 1080p@30fps (gyro-EIS), 720p@240fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 3450 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 32 h (3G) |
| Standby | Up to 552 h (3G) |
| Internal Memory | 32GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 530 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 21, 26, 28, 32, 38, 39, 40, 41 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX |
| USB | USB Type-C 3.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | No |
| HD | Basemark OS II 2.0: 2281Basemark X: 30861 |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Other | Glass front (Gorilla Glass 4), aluminum/glass back, aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.