
1.5 inches, 7.3 cm2 (~15.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$101
9
4
Last Seen
5/30/2026, 11:57:36 PM
Last 30 days: 4 visits
Display
1.5 inches, 7.3 cm2 (~15.2% screen-to-body ratio)
Camera
VGA
Battery
Removable Li-Ion 750 mAh battery
GSM | Discontinued
| Brand | I Mobile |
| Model | i-mobile 201 |
| Dimensions | 106 x 45 x 15.5 mm (4.17 x 1.77 x 0.61 in) |
| Weight | 73 g (2.57 oz) |
| Colours | Gray-Blue, Black-Orange |
| Screen Size | 1.5 inches, 7.3 cm2 (~15.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | CSTN, 65K colors | 128 x 128 pixels, 1:1 ratio (~121 ppi density) |
| Main Camera | VGA |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 750 mAh battery |
| Talk Time | Up to 2 h |
| Standby | Up to 150 h |
| Card Slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | 500 entries |
| 2G | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| USB | Proprietary |
| GPS | No |
| Radio | FM radio |
| Ringtone | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3, VDO ringtones |
| Browser | WAP |
| Java | No |
| Games | Yes |
| Messaging | SMS |
High intent terms currently driving global index visibility
No comments yet.
Dynamic specification-based answers for search crawlers
The price of I Mobile i-mobile 201 starts around $101 (USD) globally. In regional markets, this translates to approximately PKR 28,000 in Pakistan and INR 8,380 in India depending on local retail taxes and custom duties.
I Mobile i-mobile 201 was officially announced in recent months and released in recently. It brings a fresh set of hardware updates and is built for modern mobile user workflows.
I Mobile i-mobile 201 features a stunning 1.5 inches, 7.3 cm2 (~15.2% screen-to-body ratio) display, backed by a powerful VGA main camera setup, and is kept running smoothly by a Removable Li-Ion 750 mAh battery battery capacity.
The I Mobile i-mobile 201 is powered by a high-grade advanced multicore processor, coupled with ample internal storage and memory for optimal multitasking, app loading speeds, and gaming capability.