
2.0 inches, 12.4 cm2 (~25.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$79
9
4
Last Seen
5/30/2026, 11:58:09 PM
Last 30 days: 4 visits
Display
2.0 inches, 12.4 cm2 (~25.3% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Removable Li-Ion 1100 mAh battery
GSM | Discontinued
| Brand | I Mobile |
| Model | i-mobile 902 |
| Dimensions | 102 x 48 x 17.5 mm (4.02 x 1.89 x 0.69 in) |
| Weight | 94 g (3.32 oz) |
| Colours | Silver |
| Screen Size | 2.0 inches, 12.4 cm2 (~25.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 16M | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Main Camera | 5 MP |
| Video | LED flash | 480p |
| Battery | Removable Li-Ion 1100 mAh battery |
| Talk Time | Up to 3 h 30 min |
| Standby | Up to 300 h |
| Internal Memory | 128MB |
| Card Slot | microSD (dedicated slot), 1 GB included |
| Phonebook | 500 entries |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| USB | miniUSB |
| GPS | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Ringtone | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Java | Yes |
| Games | Yes |
| Messaging | SMS, EMS, MMS |
High intent terms currently driving global index visibility
No comments yet.
Dynamic specification-based answers for search crawlers
The price of I Mobile i-mobile 902 starts around $79 (USD) globally. In regional markets, this translates to approximately PKR 22,000 in Pakistan and INR 6,584 in India depending on local retail taxes and custom duties.
I Mobile i-mobile 902 was officially announced in recent months and released in recently. It brings a fresh set of hardware updates and is built for modern mobile user workflows.
I Mobile i-mobile 902 features a stunning 2.0 inches, 12.4 cm2 (~25.3% screen-to-body ratio) display, backed by a powerful 5 MP main camera setup, and is kept running smoothly by a Removable Li-Ion 1100 mAh battery battery capacity.
The I Mobile i-mobile 902 is powered by a high-grade advanced multicore processor, coupled with 128MB for optimal multitasking, app loading speeds, and gaming capability.