
1.8 inches, 10.2 cm2 (~21.2% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$101
7
3
Last Seen
5/31/2026, 7:40:51 PM
Last 30 days: 3 visits
Display
1.8 inches, 10.2 cm2 (~21.2% screen-to-body ratio)
Camera
VGA
Battery
Removable Li-Ion 700 mAh battery
GSM | Discontinued
| Brand | I Mobile |
| Model | i-mobile 318 |
| Dimensions | 107 x 45 x 14.8 mm (4.21 x 1.77 x 0.58 in) |
| Weight | 85.9 g (3.03 oz) |
| Screen Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~21.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 176 x 220 pixels (~157 ppi density) |
| Main Camera | VGA |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 700 mAh battery |
| Talk Time | Up to 2 h |
| Standby | Up to 180 h |
| Internal Memory | 120MB |
| Card Slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| 2G | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2, A2DP |
| USB | Proprietary |
| GPS | No |
| Radio | FM radio |
| Ringtone | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| Browser | WAP |
| Java | No |
| Games | Yes |
| Messaging | SMS, MMS |
High intent terms currently driving global index visibility
No comments yet.
Dynamic specification-based answers for search crawlers
The price of I Mobile i-mobile 318 starts around $101 (USD) globally. In regional markets, this translates to approximately PKR 28,000 in Pakistan and INR 8,380 in India depending on local retail taxes and custom duties.
I Mobile i-mobile 318 was officially announced in recent months and released in recently. It brings a fresh set of hardware updates and is built for modern mobile user workflows.
I Mobile i-mobile 318 features a stunning 1.8 inches, 10.2 cm2 (~21.2% screen-to-body ratio) display, backed by a powerful VGA main camera setup, and is kept running smoothly by a Removable Li-Ion 700 mAh battery battery capacity.
The I Mobile i-mobile 318 is powered by a high-grade advanced multicore processor, coupled with 120MB for optimal multitasking, app loading speeds, and gaming capability.