
1.8 inches, 10.2 cm2 (~22.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$101
11
6
Last Seen
5/30/2026, 11:57:57 PM
Last 30 days: 6 visits
Display
1.8 inches, 10.2 cm2 (~22.1% screen-to-body ratio)
Camera
VGA
Battery
Removable Li-Ion 750 mAh battery
GSM | Discontinued
| Brand | I Mobile |
| Model | i-mobile 202 |
| Dimensions | 105 x 44 x 14.5 mm (4.13 x 1.73 x 0.57 in) |
| Weight | 95 g (3.35 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~22.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | CSTN, 65K colors | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Main Camera | VGA |
| Video | No |
| Battery | Removable Li-Ion 750 mAh battery |
| Talk Time | Up to 2 h 30 min |
| Standby | Up to 220 h |
| Card Slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | Yes |
| 2G | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | Yes |
| EDGE | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| USB | miniUSB |
| GPS | No |
| Radio | FM radio |
| Browser | WAP 2.0/HTML |
| Java | No |
| Games | Yes |
| Messaging | SMS, MMS |
High intent terms currently driving global index visibility
No comments yet.
Dynamic specification-based answers for search crawlers
The price of I Mobile i-mobile 202 starts around $101 (USD) globally. In regional markets, this translates to approximately PKR 28,000 in Pakistan and INR 8,380 in India depending on local retail taxes and custom duties.
I Mobile i-mobile 202 was officially announced in recent months and released in recently. It brings a fresh set of hardware updates and is built for modern mobile user workflows.
I Mobile i-mobile 202 features a stunning 1.8 inches, 10.2 cm2 (~22.1% screen-to-body ratio) display, backed by a powerful VGA main camera setup, and is kept running smoothly by a Removable Li-Ion 750 mAh battery battery capacity.
The I Mobile i-mobile 202 is powered by a high-grade advanced multicore processor, coupled with ample internal storage and memory for optimal multitasking, app loading speeds, and gaming capability.