
1.67 inches, 8.8 cm2 (~20.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$101
10
4
Last Seen
5/31/2026, 7:40:10 PM
Last 30 days: 4 visits
Display
1.67 inches, 8.8 cm2 (~20.8% screen-to-body ratio)
Camera
VGA
Battery
Removable Li-Ion 830 mAh battery
GSM | Discontinued
| Brand | I Mobile |
| Model | i-mobile 319 |
| Dimensions | 96 x 44 x 13.9 mm (3.78 x 1.73 x 0.55 in) |
| Weight | 80 g (2.82 oz) |
| Colours | Black, White, Gray |
| Screen Size | 1.67 inches, 8.8 cm2 (~20.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 128 x 160 pixels (~123 ppi density) |
| Main Camera | VGA, AF |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 830 mAh battery |
| Internal Memory | 50MB |
| Card Slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | 500 entries |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2, A2DP |
| USB | Proprietary |
| GPS | No |
| Radio | FM radio |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Java | No |
| Games | Yes |
| Messaging | SMS, MMS |
High intent terms currently driving global index visibility
No comments yet.
Dynamic specification-based answers for search crawlers
The price of I Mobile i-mobile 319 starts around $101 (USD) globally. In regional markets, this translates to approximately PKR 28,000 in Pakistan and INR 8,380 in India depending on local retail taxes and custom duties.
I Mobile i-mobile 319 was officially announced in recent months and released in recently. It brings a fresh set of hardware updates and is built for modern mobile user workflows.
I Mobile i-mobile 319 features a stunning 1.67 inches, 8.8 cm2 (~20.8% screen-to-body ratio) display, backed by a powerful VGA, AF main camera setup, and is kept running smoothly by a Removable Li-Ion 830 mAh battery battery capacity.
The I Mobile i-mobile 319 is powered by a high-grade advanced multicore processor, coupled with 50MB for optimal multitasking, app loading speeds, and gaming capability.