
1.76 inches, 9.7 cm2 (~20.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$101
8
3
Last Seen
5/31/2026, 7:40:02 PM
Last 30 days: 3 visits
Display
1.76 inches, 9.7 cm2 (~20.4% screen-to-body ratio)
Camera
1.3 MP
Battery
Removable Li-Ion 750 mAh battery
GSM | Discontinued
| Brand | I Mobile |
| Model | i-mobile 520 |
| Dimensions | 104 x 46 x 12.4 mm (4.09 x 1.81 x 0.49 in) |
| Weight | 80 g (2.82 oz) |
| Colours | Black, Silver |
| Screen Size | 1.76 inches, 9.7 cm2 (~20.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 176 x 220 pixels (~160 ppi density) |
| Main Camera | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 750 mAh battery |
| Talk Time | Up to 3 h |
| Standby | Up to 200 h |
| Internal Memory | 56MB |
| Card Slot | microSD (dedicated slot), 1 GB included |
| Phonebook | 1000 entries |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| USB | Proprietary |
| GPS | No |
| Radio | FM radio |
| Ringtone | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Games | Yes |
| Messaging | SMS, MMS |
High intent terms currently driving global index visibility
No comments yet.
Dynamic specification-based answers for search crawlers
The price of I Mobile i-mobile 520 starts around $101 (USD) globally. In regional markets, this translates to approximately PKR 28,000 in Pakistan and INR 8,380 in India depending on local retail taxes and custom duties.
I Mobile i-mobile 520 was officially announced in recent months and released in recently. It brings a fresh set of hardware updates and is built for modern mobile user workflows.
I Mobile i-mobile 520 features a stunning 1.76 inches, 9.7 cm2 (~20.4% screen-to-body ratio) display, backed by a powerful 1.3 MP main camera setup, and is kept running smoothly by a Removable Li-Ion 750 mAh battery battery capacity.
The I Mobile i-mobile 520 is powered by a high-grade advanced multicore processor, coupled with 56MB for optimal multitasking, app loading speeds, and gaming capability.