
2.2 inches, 15.0 cm2 (~26.5% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$101
7
3
Last Seen
5/30/2026, 11:57:12 PM
Last 30 days: 3 visits
Display
2.2 inches, 15.0 cm2 (~26.5% screen-to-body ratio)
Camera
3.15 MP
Battery
Removable Li-Ion 1000 mAh battery
GSM | Discontinued
| Brand | I Mobile |
| Model | i-mobile 613 |
| Dimensions | 113 x 50 x 18 mm (4.45 x 1.97 x 0.71 in) |
| Weight | 74.5 g (2.61 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 2.2 inches, 15.0 cm2 (~26.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Main Camera | 3.15 MP, AF |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Talk Time | Up to 3 h |
| Standby | Up to 300 h |
| Internal Memory | 87MB |
| Card Slot | microSD (dedicated slot), 1 GB included |
| Phonebook | 1000 entries |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2, A2DP |
| USB | Proprietary |
| GPS | No |
| Radio | FM radio |
| Ringtone | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Java | Yes |
| Games | Yes |
| Messaging | SMS |
| Sensors | Accelerometer |
High intent terms currently driving global index visibility
No comments yet.
Dynamic specification-based answers for search crawlers
The price of I Mobile i-mobile 613 starts around $101 (USD) globally. In regional markets, this translates to approximately PKR 28,000 in Pakistan and INR 8,380 in India depending on local retail taxes and custom duties.
I Mobile i-mobile 613 was officially announced in recent months and released in recently. It brings a fresh set of hardware updates and is built for modern mobile user workflows.
I Mobile i-mobile 613 features a stunning 2.2 inches, 15.0 cm2 (~26.5% screen-to-body ratio) display, backed by a powerful 3.15 MP, AF main camera setup, and is kept running smoothly by a Removable Li-Ion 1000 mAh battery battery capacity.
The I Mobile i-mobile 613 is powered by a high-grade advanced multicore processor, coupled with 87MB for optimal multitasking, app loading speeds, and gaming capability.