
1.77 inches, 9.9 cm2 (~20.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$101
8
3
Last Seen
5/31/2026, 7:42:35 PM
Last 30 days: 3 visits
Display
1.77 inches, 9.9 cm2 (~20.4% screen-to-body ratio)
Camera
CIF
Battery
Removable Li-Ion 750 mAh battery
GSM | Discontinued
| Brand | I Mobile |
| Model | i-mobile Hitz 212 |
| Dimensions | 105 x 46 x 13.3 mm (4.13 x 1.81 x 0.52 in) |
| Weight | 80 g (2.82 oz) |
| Colours | Black-Green, Silver-Blue, Silver-Orange, Pink |
| Screen Size | 1.77 inches, 9.9 cm2 (~20.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 65K colors | 128 x 160 pixels (~116 ppi density) |
| Main Camera | CIF |
| Video | No |
| Battery | Removable Li-Ion 750 mAh battery |
| Talk Time | Up to 3 h |
| Standby | Up to 240 h |
| Card Slot | microSD (dedicated slot) |
| Phonebook | 300 entries, Photocall |
| 2G | GSM 900 / 1800 |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Proprietary |
| GPS | No |
| Radio | FM radio |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Games | Yes |
| Messaging | SMS, EMS |
High intent terms currently driving global index visibility
No comments yet.
Dynamic specification-based answers for search crawlers
The price of I Mobile i-mobile Hitz 212 starts around $101 (USD) globally. In regional markets, this translates to approximately PKR 28,000 in Pakistan and INR 8,380 in India depending on local retail taxes and custom duties.
I Mobile i-mobile Hitz 212 was officially announced in recent months and released in recently. It brings a fresh set of hardware updates and is built for modern mobile user workflows.
I Mobile i-mobile Hitz 212 features a stunning 1.77 inches, 9.9 cm2 (~20.4% screen-to-body ratio) display, backed by a powerful CIF main camera setup, and is kept running smoothly by a Removable Li-Ion 750 mAh battery battery capacity.
The I Mobile i-mobile Hitz 212 is powered by a high-grade advanced multicore processor, coupled with ample internal storage and memory for optimal multitasking, app loading speeds, and gaming capability.