
2.4 inches, 17.8 cm2 (~31.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$101
8
3
Last Seen
5/31/2026, 7:42:34 PM
Last 30 days: 3 visits
Display
2.4 inches, 17.8 cm2 (~31.0% screen-to-body ratio)
Camera
3.15 MP
Battery
Removable Li-Ion 950 mAh battery
GSM | Discontinued
| Brand | I Mobile |
| Model | i-mobile TV 628 |
| Dimensions | 113 x 51 x 17 mm (4.45 x 2.01 x 0.67 in) |
| Weight | 109.5 g (3.84 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~31.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Main Camera | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 950 mAh battery |
| Talk Time | Up to 7 h |
| Standby | Up to 380 h |
| Internal Memory | 10MB |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Phonebook | 1000 entries, Photocall |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 12 |
| EDGE | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| USB | miniUSB |
| GPS | No |
| Radio | FM radio |
| Browser | WAP 2.0/xHTML |
| Java | Yes |
| Games | Yes |
| Messaging | SMS(threaded view), EMS, MMS |
High intent terms currently driving global index visibility
No comments yet.
Dynamic specification-based answers for search crawlers
The price of I Mobile i-mobile TV 628 starts around $101 (USD) globally. In regional markets, this translates to approximately PKR 28,000 in Pakistan and INR 8,380 in India depending on local retail taxes and custom duties.
I Mobile i-mobile TV 628 was officially announced in recent months and released in recently. It brings a fresh set of hardware updates and is built for modern mobile user workflows.
I Mobile i-mobile TV 628 features a stunning 2.4 inches, 17.8 cm2 (~31.0% screen-to-body ratio) display, backed by a powerful 3.15 MP main camera setup, and is kept running smoothly by a Removable Li-Ion 950 mAh battery battery capacity.
The I Mobile i-mobile TV 628 is powered by a high-grade advanced multicore processor, coupled with 10MB for optimal multitasking, app loading speeds, and gaming capability.