
6.62 inches, 106.5 cm2 (~86.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$789
Display
6.62 inches, 106.5 cm2 (~86.6% screen-to-body ratio)
Camera
16 MP
Battery
Li-Po 4000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G | Available. Released 2021, January 15
| Brand | Vivo |
| Model | vivo iQOO 7 |
| Dimensions | 162.2 x 75.8 x 8.7 mm (6.39 x 2.98 x 0.34 in) |
| Weight | 209.5 g (7.41 oz) |
| Colours | Gray, Blue, White |
| Screen Size | 6.62 inches, 106.5 cm2 (~86.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED, 120Hz, HDR10+ | 1080 x 2400 pixels (~394 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Main Camera | 16 MP, f/2.0, (wide) 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8m, PDAF, OIS 13 MP, f/2.5, 50mm (portrait), 1/2.8", 0.8m, PDAF, 2x optical zoom 13 MP, f/2.2, 120, 16mm (ultrawide) |
| Video | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 128GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 680 & 3x2.42 GHz Kryo 680 & 4x1.80 GHz Kryo 680 |
| GPU | Adreno 660 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | USB Type-C, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Radio | No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
Similar phones and alternatives
No comments yet.