
6.58 inches, 104.3 cm2 (~84.5% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$217
Display
6.58 inches, 104.3 cm2 (~84.5% screen-to-body ratio)
Camera
16 MP
Battery
Li-Po 5000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2021, January 23
| Brand | Vivo |
| Model | vivo Y51a |
| Dimensions | 163.9 x 75.3 x 8.4 mm (6.45 x 2.96 x 0.33 in) |
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
| Colours | Titanium Sapphire, Crystal Symphony |
| Screen Size | 6.58 inches, 104.3 cm2 (~84.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~401 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
| Main Camera | 16 MP, f/2.0, (wide), 1/3.06" 1.0m 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0", 0.8m, PDAF 8 MP, f/2.2, 120, (ultrawide), 1/4.0", 1.12m 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 128GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 610 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 5, 8, 40 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.