
6.56 inches, 104.6 cm2 (~89.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$695
Display
6.56 inches, 104.6 cm2 (~89.8% screen-to-body ratio)
Camera
32 MP
Battery
Li-Po 4200 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G | Coming soon. Exp. release 2021, January 30
| Brand | Vivo |
| Model | vivo X60 Pro+ 5G |
| Dimensions | 158.6 x 73.4 x 9.1 mm (6.24 x 2.89 x 0.36 in) |
| Weight | 190.6 g (6.74 oz) |
| Colours | Orange, Dark Blue |
| Screen Size | 6.56 inches, 104.6 cm2 (~89.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED, 120Hz, HDR10+, 1300 nits (peak) | 1080 x 2376 pixels (~398 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Main Camera | 32 MP, f/2.5, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8m 50 MP, f/1.6, (wide), 1/1.31", 1.2m, dual pixel PDAF, Laser AF, OIS 8 MP, f/3.4, 125mm (periscope telephoto), 1/4.0", PDAF, OIS, 5x optical zoom 32 MP, f/2.1, 50mm (telephoto), 1/2.8", 0.8m, PDAF, 2x optical zoom 48 MP, 114 (ultrawide), 1/2.0", 0.8m, gimbal stabilization |
| Video | Zeiss optics, dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS, HDR10+ | 4K@30fps, 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 4200 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 128GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 680 & 3x2.42 GHz Kryo 680 & 4x1.80 GHz Kryo 680 |
| GPU | Adreno 660 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 2, 3, 4, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | USB Type-C, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, NavIC |
| Radio | No |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
| Other | Glass front, eco leather back, aluminum frame |
Similar phones and alternatives
No comments yet.