
6.58 inches, 104.8 cm2 (~84.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$206
Display
6.58 inches, 104.8 cm2 (~84.7% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Po 5000 mAh
Processor
Octa-core
GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G | Available. Released 2021, January 15
| Brand | Vivo |
| Model | vivo Y31s 5G |
| Dimensions | 164.2 x 75.4 x 8.4 mm (6.46 x 2.97 x 0.33 in) |
| Weight | 185.5 g (6.56 oz) |
| Colours | Red, Gray, Aurora |
| Screen Size | 6.58 inches, 104.8 cm2 (~84.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD, 90Hz | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~400 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G |
| Main Camera | 8 MP, f/2.0, (wide) 13 MP, f/2.2, (wide), PDAF 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 4K@30fps, 1080p@30fps | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| Card Slot | No |
| Processor | Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 460 & 6x1.8 GHz Kryo 460) |
| GPU | Adreno 619 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G | 1, 3, 4, 5, 8, 28, 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Radio | No |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.