
3.6 inches, 36.9 cm2 (~53.9% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$152
Display
3.6 inches, 36.9 cm2 (~53.9% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Removable Li-Ion 1300 mAh battery
Processor
1.0
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Acer |
| Model | Acer Allegro |
| Dimensions | 116 x 59 x 13 mm (4.57 x 2.32 x 0.51 in) |
| Weight | 126 g (4.44 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 3.6 inches, 36.9 cm2 (~53.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~259 ppi density) |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1300 mAh battery |
| Talk Time | Up to 6 h |
| Internal Memory | 8GB |
| Card Slot | No |
| Processor | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Browser | HTML5 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.