
5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$217
Display
5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.3% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 5000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2016, July
| Brand | Acer |
| Model | Acer Liquid Zest Plus |
| Dimensions | 154 x 77 x 10 mm (6.06 x 3.03 x 0.39 in) |
| Weight | - |
| Colours | Blue, White |
| Screen Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
| Main Camera | 13 MP, PDAF, Laser AF |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 5000 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G | HSDPA |
| 4G | LTE (unspecified) |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G Speed | HSDPA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.