10.1 inches, 295.8 cm2 (~68.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$250
Display
10.1 inches, 295.8 cm2 (~68.4% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 6100 mAh
Processor
Quad-core
No cellular connectivity | Available. Released 2016, June
| Brand | Acer |
| Model | Acer Iconia Tab 10 A3-A40 |
| Dimensions | 259 x 167 x 8.9 mm (10.20 x 6.57 x 0.35 in) |
| Weight | - |
| Colours | Black |
| Screen Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~68.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1920 x 1200 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
| Main Camera | 5 MP |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 6100 mAh, non-removable |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM, 64GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720 MP2 |
| 2G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.