7.0 inches, 135.1 cm2 (~69.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$185
Display
7.0 inches, 135.1 cm2 (~69.8% screen-to-body ratio)
Camera
13 MP
Battery
Li-Ion 3400 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2016, October
| Brand | Acer |
| Model | Acer Iconia Talk S |
| Dimensions | 191.7 x 101 x 9.4 mm (7.55 x 3.98 x 0.37 in) |
| Weight | 260 g (9.17 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 7.0 inches, 135.1 cm2 (~69.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~210 ppi density) |
| Frequency | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 13 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | HDR, panorama | 1080p@30fps | 720p |
| Battery | Li-Ion 3400 mAh, non-removable (12.92 Wh) |
| Talk Time | Up to 9 h (multimedia) |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 4G | 1, 3, 7, 8, 20 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.