
9.7 inches, 291.4 cm2 (~71.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$358
Display
9.7 inches, 291.4 cm2 (~71.0% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Po 4500 mAh
Processor
Hexa-core
No cellular connectivity | Available. Released 2018, July
| Brand | Acer |
| Model | Acer Chromebook Tab 10 |
| Dimensions | 238.3 x 172.2 x 9.9 mm (9.38 x 6.78 x 0.39 in) |
| Weight | 544.3 g (1.20 lb) |
| Colours | Black, Blue |
| Screen Size | 9.7 inches, 291.4 cm2 (~71.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1536 x 2048 pixels, 4:3 ratio (~264 ppi density) |
| Main Camera | 5 MP |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | 720p |
| Battery | Li-Po 4500 mAh, non-removable (34 Wh) |
| Talk Time | Up to 9 h (multimedia) |
| Internal Memory | 32GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Hexa-core (4x Cortex-A53 & 2x Cortex-A72) |
| 2G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 3.1 |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.