
3.2 inches, 29.1 cm2 (~46.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$196
Display
3.2 inches, 29.1 cm2 (~46.1% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Removable Li-Ion 1140 mAh battery
Processor
528
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Acer |
| Model | Acer beTouch E100 |
| Dimensions | 113 x 56 x 12.8 mm (4.45 x 2.20 x 0.50 in) |
| Weight | 118 g (4.16 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 3.2 inches, 29.1 cm2 (~46.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~146 ppi density) |
| Frequency | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 2 MP |
| Video | 320p |
| Battery | Removable Li-Ion 1140 mAh battery |
| Talk Time | Up to 5 h |
| Standby | Up to 400 h |
| Internal Memory | 256MB RAM, 512MB ROM |
| Card Slot | microSD (dedicated slot) |
| Processor | 528 MHz ARM 11 |
| GPU | No |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| USB | miniUSB |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Browser | HTML |
Similar phones and alternatives
No comments yet.