
2.8 inches, 24.3 cm2 (~43.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$76
Display
2.8 inches, 24.3 cm2 (~43.4% screen-to-body ratio)
Camera
3.15 MP
Battery
Removable Li-Ion 1500 mAh battery
Processor
ST
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Acer |
| Model | Acer beTouch E110 |
| Dimensions | 103.5 x 54 x 13.4 mm (4.07 x 2.13 x 0.53 in) |
| Weight | 105 g (3.70 oz) |
| Colours | Black, Dark Blue |
| Screen Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~43.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors (65K effective) | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Frequency | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
| Main Camera | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
| Internal Memory | 256MB RAM, 256MB |
| Card Slot | microSD (dedicated slot) |
| Processor | ST Ericsson PNX6715 416MHz |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| USB | 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio |
| Browser | HTML |
Similar phones and alternatives
No comments yet.