
2.6 inches, 20.9 cm2 (~28.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$163
Display
2.6 inches, 20.9 cm2 (~28.6% screen-to-body ratio)
Camera
3.15 MP
Battery
Removable Li-Ion 1300 mAh battery
Processor
600
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Acer |
| Model | Acer beTouch E210 |
| Dimensions | 116 x 63 x 12 mm (4.57 x 2.48 x 0.47 in) |
| Weight | 109 g (3.84 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 2.6 inches, 20.9 cm2 (~28.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~154 ppi density) |
| Frequency | HSPA 7.2/2 Mbps |
| Main Camera | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1300 mAh battery |
| Internal Memory | 256MB RAM, 512MB |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 600 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 200 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio |
| Browser | HTML |
| Sensors | Accelerometer, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.