
3.2 inches, 30.5 cm2 (~44.7% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$87
Display
3.2 inches, 30.5 cm2 (~44.7% screen-to-body ratio)
Camera
3.15 MP
Battery
Removable Li-Po 1090 mAh battery
Processor
600
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Acer |
| Model | Acer beTouch E400 |
| Dimensions | 115 x 59.3 x 12 mm (4.53 x 2.33 x 0.47 in) |
| Weight | 125 g (4.41 oz) |
| Colours | Soft-touch Black, Ceramic White and Pearl Red with 3 exchangeable battery covers |
| Screen Size | 3.2 inches, 30.5 cm2 (~44.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~180 ppi density) |
| Frequency | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
| Main Camera | 3.15 MP, AF |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Po 1090 mAh battery |
| Talk Time | Up to 5 h |
| Standby | Up to 400 h |
| Internal Memory | 256MB RAM, 512MB |
| Card Slot | microSD (dedicated slot) |
| Processor | 600 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 200 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| USB | 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio |
| Browser | HTML |
| Sensors | Accelerometer, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.