
3.2 inches, 30.5 cm2 (~44.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$76
Display
3.2 inches, 30.5 cm2 (~44.4% screen-to-body ratio)
Camera
3.15 MP
Battery
Removable Li-Ion 1500 mAh battery
GSM | Discontinued
| Brand | Acer |
| Model | Acer beTouch T500 |
| Dimensions | 118.5 x 58 x 13.5 mm (4.67 x 2.28 x 0.53 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 3.2 inches, 30.5 cm2 (~44.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~180 ppi density) |
| Frequency | TD-SCDMA |
| Main Camera | 3.15 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
| Internal Memory | 256MB RAM, 512MB |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Browser | HTML |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.