
5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$119
Display
5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.4% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Li-Ion 2000 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA / LTE | Available. Released 2016, April
| Brand | Acer |
| Model | Acer Liquid Zest |
| Dimensions | 145.7 x 71.2 x 8.4 mm (5.74 x 2.80 x 0.33 in) |
| Weight | 125 g (4.41 oz) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Frequency | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, f/2.0, AF |
| Front Camera | 5 MP |
| Video | LED flash, HDR, panorama | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 2000 mAh, removable |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz - Z525Quad-core 1.0 GHz - Z528 |
| GPU | Mali-400MP2 - Z525Mali-T720MP2 - Z528 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G | LTE (unspecified) |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.