
4.3 inches, 51.0 cm2 (~61.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$239
Display
4.3 inches, 51.0 cm2 (~61.0% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Removable Li-Ion 1460 mAh battery
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Acer |
| Model | Acer CloudMobile S500 |
| Dimensions | 127 x 65.8 x 9.9 mm (5.0 x 2.59 x 0.39 in) |
| Weight | 122 (4.30 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~61.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~342 ppi density) |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Video | LED flash, HDR | 1080p@30fps |
| Battery | Removable Li-Ion 1460 mAh battery |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 225 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.