
2.8 inches, 24.3 cm2 (~37.5% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$163
Display
2.8 inches, 24.3 cm2 (~37.5% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Removable Li-Ion 1260 mAh battery
Processor
Samsung
GSM | Discontinued
| Brand | Acer |
| Model | Acer DX650 |
| Dimensions | 109.6 x 59 x 15.6 mm (4.31 x 2.32 x 0.61 in) |
| Weight | 133 g (4.69 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~37.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Main Camera | 2 MP |
| Video | No |
| Battery | Removable Li-Ion 1260 mAh battery |
| Talk Time | Up to 4 h |
| Standby | Up to 150 h |
| Card Slot | microSD (dedicated slot) |
| Processor | Samsung S3C 6410 533 MHz |
| 2G | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| USB | miniUSB |
| GPS | Yes, SiRF Star III chipset |
| Radio | FM radio |
| Browser | HTML |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.