7.9 inches, 193.3 cm2 (~68.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$141
Display
7.9 inches, 193.3 cm2 (~68.8% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 4000 mAh
Processor
Dual-core
No cellular connectivity | Discontinued
| Brand | Acer |
| Model | Acer Iconia A1-830 |
| Dimensions | 203 x 138.4 x 8.2 mm (7.99 x 5.45 x 0.32 in) |
| Weight | 380 g (13.40 oz) |
| Colours | White |
| Screen Size | 7.9 inches, 193.3 cm2 (~68.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LED-backlit IPS LCD | 768 x 1024 pixels, 4:3 ratio (~162 ppi density) |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 4000 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 7 h 30 min (multimedia) |
| Internal Memory | 16GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.6 GHz |
| GPU | PowerVR SGX544MP2 |
| 2G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 3.0 |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.