7.0 inches, 142.1 cm2 display
Price (USD)
$98
Display
7.0 inches, 142.1 cm2
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 3700 mAh
Processor
Dual-core
No cellular connectivity | Discontinued
| Brand | Acer |
| Model | Acer Iconia One 7 B1-730 |
| Dimensions | 8.9 mm thickness |
| Weight | - |
| Colours | Red, white, black, blue, pink |
| Screen Size | 7.0 inches, 142.1 cm2 |
| Display Type | IPS LCD | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~216 ppi density) |
| Main Camera | 5 MP |
| Front Camera | Yes |
| Video | Yes |
| Battery | Li-Ion 3700 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 7 h (multimedia) |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.6 GHz |
| GPU | PowerVR SGX544MP2 |
| 2G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | No |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.