4.8 inches, 57.1 cm2 (~62.5% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$239
Display
4.8 inches, 57.1 cm2 (~62.5% screen-to-body ratio)
Camera
8 MP
Battery
Removable Li-Po 1500 mAh battery
Processor
1.0
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Acer |
| Model | Acer Iconia Smart |
| Dimensions | 141.7 x 64.5 x 13.6 mm (5.58 x 2.54 x 0.54 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| Colours | Silver |
| Screen Size | 4.8 inches, 57.1 cm2 (~62.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 480 x 1024 pixels (~236 ppi density) | Corning Gorilla Glass |
| Frequency | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
| Main Camera | 8 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash | 720p@30fps |
| Battery | Removable Li-Po 1500 mAh battery |
| Talk Time | Up to 11 h (2G) / Up to 8 h (3G) |
| Standby | Up to 450 h (2G) / Up to 500 h (3G) |
| Internal Memory | 8GB 512MB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, UPnP, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity |
Similar phones and alternatives
No comments yet.