10.1 inches, 295.8 cm2 (~64.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$272
Display
10.1 inches, 295.8 cm2 (~64.6% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 5910 mAh
Processor
Quad-core
No cellular connectivity | Discontinued
| Brand | Acer |
| Model | Acer Iconia Tab 10 A3-A30 |
| Dimensions | 260 x 176 x 9.7 mm (10.24 x 6.93 x 0.38 in) |
| Weight | 540 g (1.19 lb) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~64.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LED-backlit IPS LCD | 1920 x 1200 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) | Corning Gorilla Glass 4, oleophobic coating |
| Main Camera | 5 MP |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Ion 5910 mAh, non-removable (22 Wh) |
| Talk Time | Up to 7 h 30 min (multimedia) |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM, 64GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.33 GHz |
| 2G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | A-GPS only |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.