7.0 inches, 142.1 cm2 display
Price (USD)
$163
Display
7.0 inches, 142.1 cm2
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 3400 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Acer |
| Model | Acer Iconia Tab 7 A1-713HD |
| Dimensions | 8.9 mm thickness |
| Weight | 298 g (10.51 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 7.0 inches, 142.1 cm2 |
| Display Type | IPS LCD | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~216 ppi density) |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 5 MP |
| Front Camera | Yes |
| Video | Yes |
| Battery | Li-Ion 3400 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 6 h (multimedia) |
| Internal Memory | 16GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 N/A |
| 3G | HSDPA |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G Speed | HSDPA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.