8.0 inches, 185.6 cm2 (~66.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$217
Display
8.0 inches, 185.6 cm2 (~66.4% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 4600 mAh
Processor
Quad-core
No cellular connectivity | Discontinued
| Brand | Acer |
| Model | Acer Iconia Tab 8 A1-840FHD |
| Dimensions | 215 x 130 x 8.5 mm (8.46 x 5.12 x 0.33 in) |
| Weight | 360 g (12.70 oz) |
| Colours | Silver |
| Screen Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~66.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~283 ppi density) |
| Main Camera | 5 MP |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Li-Ion 4600 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 7 h 30 min (multimedia) |
| Internal Memory | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.86 GHz |
| GPU | Intel Gen 7 (Ivy Bridge) |
| 2G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, GLONASS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.