7.9 inches, 193.3 cm2 (~63.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$130
Display
7.9 inches, 193.3 cm2 (~63.6% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 4960 mAh
Processor
Quad-core
No cellular connectivity | Discontinued
| Brand | Acer |
| Model | Acer Iconia Tab A1-810 |
| Dimensions | 208.7 x 145.7 x 11.1 mm (8.22 x 5.74 x 0.44 in) |
| Weight | 410 g (14.46 oz) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 7.9 inches, 193.3 cm2 (~63.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LED-backlit IPS LCD | 768 x 1024 pixels, 4:3 ratio (~162 ppi density) |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | VGA |
| Video | Yes |
| Battery | Li-Ion 4960 mAh, non-removable (18.6 Wh) |
| Talk Time | Up to 10 h (multimedia) |
| Standby | Up to 350 h |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM, 16GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz |
| GPU | PowerVR SGX544 |
| 2G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro |
Similar phones and alternatives
No comments yet.