7.9 inches, 193.3 cm2 (~63.6% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$163
Display
7.9 inches, 193.3 cm2 (~63.6% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Ion 4960 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Acer |
| Model | Acer Iconia Tab A1-811 |
| Dimensions | 208.7 x 145.7 x 11.1 mm (8.22 x 5.74 x 0.44 in) |
| Weight | 430 g (15.17 oz) |
| Colours | White |
| Screen Size | 7.9 inches, 193.3 cm2 (~63.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT | 768 x 1024 pixels, 4:3 ratio (~162 ppi density) |
| Frequency | HSPA |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | VGA |
| Video | Yes |
| Battery | Li-Ion 4960 mAh, non-removable (18.6 Wh) |
| Talk Time | Up to 7 h (multimedia) |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G Speed | HSDPA |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro |
Similar phones and alternatives
No comments yet.