7.0 inches, 137.9 cm2 (~60.4% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$109
Display
7.0 inches, 137.9 cm2 (~60.4% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Non-removable Li-Po 1530 mAh battery
Processor
Dual-core
No cellular connectivity | Discontinued
| Brand | Acer |
| Model | Acer Iconia Tab A100 |
| Dimensions | 195 x 117 x 13.1 mm (7.68 x 4.61 x 0.52 in) |
| Weight | 450 g (0.99 lb) |
| Colours | Black/Red, Black/Blue |
| Screen Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~60.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LCD | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash | 720p@30fps |
| Battery | Non-removable Li-Po 1530 mAh battery |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM, 16GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | ULP GeForce |
| 2G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes |
| Radio | No |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.