7.0 inches, 137.9 cm2 (~56.5% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$163
Display
7.0 inches, 137.9 cm2 (~56.5% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Li-Po 3420 mAh
Processor
Quad-core
No cellular connectivity | Discontinued
| Brand | Acer |
| Model | Acer Iconia Tab A110 |
| Dimensions | 193 x 126.5 x 11.4 mm (7.60 x 4.98 x 0.45 in) |
| Weight | 390 g (13.76 oz) |
| Colours | Black/Silver |
| Screen Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~56.5% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Main Camera | 2 MP |
| Video | 720p@30fps |
| Battery | Li-Po 3420 mAh, non-removable (12.7 Wh) |
| Talk Time | Up to 7 h 30 min (multimedia) |
| Standby | Up to 270 h |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz |
| GPU | ULP GeForce |
| 2G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS (3G model), GLONASS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.