10.1 inches, 295.8 cm2 (~65.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$217
Display
10.1 inches, 295.8 cm2 (~65.0% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Non-removable Li-Po 3260 mAh battery
Processor
Dual-core
No cellular connectivity | Discontinued
| Brand | Acer |
| Model | Acer Iconia Tab A200 |
| Dimensions | 260 x 175 x 12.4 mm (10.24 x 6.89 x 0.49 in) |
| Weight | 700 g (1.54 lb) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~65.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| Main Camera | 2 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Non-removable Li-Po 3260 mAh battery |
| Talk Time | Up to 8 h (multimedia) |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM, 16GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | ULP GeForce |
| 2G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0, USB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro |
Similar phones and alternatives
No comments yet.