10.1 inches, 295.8 cm2 (~65.1% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$282
Display
10.1 inches, 295.8 cm2 (~65.1% screen-to-body ratio)
Camera
2 MP
Battery
Li-Po 3260 mAh
Processor
Quad-core
No cellular connectivity | Discontinued
| Brand | Acer |
| Model | Acer Iconia Tab A210 |
| Dimensions | 259.1 x 175.3 x 12.2 mm (10.20 x 6.90 x 0.48 in) |
| Weight | 685 g (1.51 lb) |
| Colours | Titanium Gray |
| Screen Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~65.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| Main Camera | 2 MP |
| Video | Yes |
| Battery | Li-Po 3260 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 8 h (multimedia) |
| Internal Memory | 8GB 1GB RAM, 16GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz |
| GPU | ULP GeForce |
| 2G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, EDR |
| USB | microUSB 2.0, USB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with GLONASS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro |
Similar phones and alternatives
No comments yet.