10.1 inches, 295.8 cm2 (~65.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$206
Display
10.1 inches, 295.8 cm2 (~65.0% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Po 7300 mAh
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Acer |
| Model | Acer Iconia Tab A3 |
| Dimensions | 260 x 175 x 10.2 mm (10.24 x 6.89 x 0.40 in) |
| Weight | 560 g (1.23 lb) |
| Colours | Black/Silver, White |
| Screen Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~65.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LED-backlit IPS LCD | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Main Camera | 5 MP |
| Front Camera | VGA |
| Video | 1080p@30fps |
| Battery | Li-Po 7300 mAh, non-removable (27 Wh) |
| Talk Time | Up to 11 h (multimedia) |
| Internal Memory | 16GB 1GB RAM, 32GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro |
Similar phones and alternatives
No comments yet.