10.1 inches, 295.8 cm2 (~67.8% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$206
Display
10.1 inches, 295.8 cm2 (~67.8% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Li-Po 5910 mAh
Processor
Quad-core
No cellular connectivity | Discontinued
| Brand | Acer |
| Model | Acer Iconia Tab A3-A20 |
| Dimensions | 256.5 x 170.2 x 10.2 mm (10.10 x 6.70 x 0.40 in) |
| Weight | 508 g (1.12 lb) |
| Colours | Black, White |
| Screen Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~67.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LED-backlit IPS LCD | 1280 x 800 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) | Corning Gorilla Glass 4, oleophobic coating |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | 720p |
| Battery | Li-Po 5910 mAh, non-removable (A3-A20-K1AY) |
| Talk Time | Up to 9 h (multimedia) |
| Internal Memory | 16GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP4 |
| 2G | N/A |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | A-GPS only |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer |
Similar phones and alternatives
No comments yet.