10.1 inches, 295.8 cm2 (~64.3% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$532
Display
10.1 inches, 295.8 cm2 (~64.3% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Non-removable Li-Po 3260 mAh battery (24.1 Wh)
Processor
Dual-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Acer |
| Model | Acer Iconia Tab A501 |
| Dimensions | 260 x 177 x 13.3 mm (10.24 x 6.97 x 0.52 in) |
| Weight | 777 g (1.71 lb) |
| Colours | Black |
| Screen Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~64.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LCD, 256K colors | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| Frequency | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | 2 MP |
| Video | LED flash | Yes |
| Battery | Non-removable Li-Po 3260 mAh battery (24.1 Wh) |
| Talk Time | Up to 8 h |
| Standby | Up to 400 h |
| Internal Memory | 16GB 1GB RAM, 32GB 1GB RAM, 64GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | ULP GeForce |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0, USB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Browser | HTML, Adobe Flash |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.