10.1 inches, 295.8 cm2 (~65.0% screen-to-body ratio) display
Price (USD)
$272
Display
10.1 inches, 295.8 cm2 (~65.0% screen-to-body ratio)
Camera
5 MP
Battery
Non-removable Li-Po 9800 mAh battery (36 Wh)
Processor
Quad-core
GSM / HSPA | Discontinued
| Brand | Acer |
| Model | Acer Iconia Tab A511 |
| Dimensions | 260 x 175 x 11 mm (10.24 x 6.89 x 0.43 in) |
| Weight | 777 g (1.71 lb) |
| Colours | Black, Silver |
| Screen Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~65.0% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT, 256K colors | 1280 x 800 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| Frequency | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Main Camera | 5 MP, AF |
| Front Camera | 1 MP |
| Video | 720p |
| Battery | Non-removable Li-Po 9800 mAh battery (36 Wh) |
| Talk Time | Up to 15 h (multimedia) |
| Internal Memory | 16GB 1GB RAM, 32GB 1GB RAM |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
| Processor | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A9 |
| GPU | ULP GeForce |
| 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 3G Speed | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| USB | microUSB 2.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
Similar phones and alternatives
No comments yet.